В крайна сметка който не си е научил урока и пише по памет, прави такива като мойте грешки.
Когато писах, че при Съединението на България, парните ни мотриси са пътували много по-далеч, яко съм смесил фактите от историята.
Действително всичко става през 1908 година при голямата стачка на железничарите, които (не без знанието на висшите държавни служители) окупират с мирни средства голяма част от частните по това време Източни железници (СО).Тоест това в моето съзнание е останало като съединение но...на държавната с частната чужда компания на българска територия , а който иска повече подробности, може да прочете историята на гара Белово, където е била "границата" по тази линия между двете железници.
Тогава именно мотрисите са ползвани за превоз на висши чиновници, свръзка и т.н. Ходили са до Ямбол и Търново сеймен.
Колкото до техническите данни , има още неща за доуточняване в цялата тема до сега.За това ще цитирам Деянов,макар и при него да трябва доуточняване в светлината на излизащата допълнителна информация напоследък.
По ред на постовете:
lok45111 написа:... Мотрисата е двуосна с мощнвост на парната машина 50 к.с., с котел система DION BOUTON, приспособен за изгаряне на дървени въглища. Мотрисата е развивала скорост до 50 км/час.
Котела е предназначен да работи с експлоатационен запас в бункера:
- дървени въглища до 70 кг. или
- каменни въглища до 300 кг. или
- кокс до 130 кг.
- 2 х 1000л вода.
Запаса от вода е стигал за преход 60/70 км но принципно не е имало проблем да дозарежда от реки, тъй като е имала специална помпа с парен ползуметър.Ставало е за 5-7 минути!
lok45111 написа:...
Мотрисата е закупена през 1906 г., а на завода производител е възложена доставката на още 4 бр. мотриси от същия тип, но с увеличена мощност на парната машина - 80 к.с.
...
Парните мотриси с №202-205 са доставени през 1907 г. - 2 бр. и през 1908 г. - 3бр.
...
Ред на закупуване и бракуване:
№201 - 1905 / 1926
№202 - 1907 / 1927
№203 - 1908 / 1930
№204 - 1908 / 1930
№205 - 1908 / 1926
Първата е платена заедно с поръчаните още четири през 1906г. на обща стойност 244 800 златни лева.
lok45111 написа:С една кабина и един котел е да. Това е най - интересното, че при движение назад се разчита на началник - влака на челната платформа и камбаната, с която той подава сигнали ...
Не е точно - камбана няма.Кондуктора и началник влака по-често са седяли именно в пощенското отделение ако не е било пълно.Машиниста е гледал назад отстрани на мотрисата, а и самата тя е с доста "прозрачни" стени между отделенията - стъкла в рамките не само на вратите но и на стените.За сега предполагам, че дори стената между "будката" и пощенско/багажното отделение е била остъклена , но по намерените снимки не е изяснено на 100 %.Чертежа който имам от GANZ в тази част също е доста замазан, но на скиците на Деянов , това се вижда добре...не че "прозрачността" на тези стени дава кой знае каква видимост.Отзад на закритата платформа е имала врата от две крила и "мост", защото е можела при по-леки трасета да закача до два малки пътнически вагона.Дали е правено в България трудно ще се изясни.Отзад е имала двустранна стълба с перила и обща площадка над вратата отзад, за лесен достъп до покрива отвън.На снимката в предната част,над кабината се вижда края на "дъската" която е преминавала по целият покрив отзад - напред,по средата ,между отдушниците, и която "дъска" е раздвоена от двете страни на комина.
lok45111 написа:
При пробите в гара Горна Баня
Снимката не е от пробите, а вече от 1907г. когато си е била в редовна експлоатация по маршрут София - Горна Баня.До Горна Баня е стигала за 27 мин. а обратно до София за 20 мин.
Labros написа:За времето си е било новост и са вършили отлична работа на къси разстояния. На чертежите откривам разлика в "комина". При първата доставка е бил правоъгълен, а при втората кръгъл.
Да , така е защото при вторият модел мотриси, значително е увеличена нагрявната повърхност, което също допринася за увеличената мощност - 80 PS. Друга разлика е диаметъра на буталата за високо
№201 - 116 мм
№№202-205 - 145 мм
и ниско налягане (система COUMPAUND).
№201 - 170 мм
№№202-205 - 215 мм
Както и разликата в хода на буталата
140 мм / 200 мм.
По въпроса за маневреността, кокса и другите "офтопици" вече е изяснено,но все пак:
№201
тегло празна - 16,4 т.
тегло служебно - 17,6 т.
тегло адхезионно - 11,5 т.
№№202-205
тегло празна - 19,0 т.
тегло служебно - 20,4 т.
тегло адхезионно - 10,5 т.(тук или пак бъркам или аз не съм много в час).
Разликата в дължините на кошовете 11 650 / 11 800 мм,не е отразена в междуосното разстояния - 6000 мм.
pach написа:
Изкачвала си е без проблем и Горна Баня и Владая , имала е доста плавен и спокоен ход.Ако не бъркам - по четири пъти на ден.
Спокойният ход е бил характерен по-скоро само за №201 , защото само тя е имала двустепенният редуктор за бърз и бавен ход:
2,46 / 4,34 преводно число или съответно
530 / 930 оборота, докато следващите четири мотриси (1-А) са имали едностепенен редуктор за 1210 оборота, но пък са имали механична фланцова връзка , която е "откачала" парната машина от редуктора.
pach написа:...Другата парна мотриса която е била на проби тук - RAAB е тази с проблеми по ходовата част, включително и счупвания, и след доставката на счупеното е била отремонтирана и върната в Унгария, като за нея повече не сме се и интересували (от дирекцията де...).
...
На мотрисата RAAB се къса зъбна предавка при първите проби, заради попаднала вътре отвила се гайка.При подмяната на зъбната предавка от унгарците,нашите специалисти откриват и други недостатъци и най-вече липсата на възможност да "зарежда" вода подобно на Ганцовите мотриси.
За финал - осветлението е било газово , но на ацетилен. Имали са "газов генератор", който зареден с 1 кг карбамид, е давал достатъчно газ за осветяване на мотрисата в продължение на 8/10 часа.
Спирачките са били въздушни, с общо осем колодки, захранвани от копресор монтиран към задната ос.Не е ясно когато тя е била задвижваща, дали компресора не е бил прехвърлен на предната.
Друго много важно , двата цилиндъра, и плоските шибъри на пароръзпределителя от парната машина на предната колоос (№201) са били общ блок със зъбният редуктор.
Както писах вчера , рамата е била достатъчно здрава (имала е и "гъвкави" свръзки за поемане на натоварвания) за да я използват в още доста модели на мотриси и мотрисни влакове производство на GANZ.
Тъй като съм технически лаик на тема локомотивна техника, пък и ползвам автоматични преводачи на намерените материали, може някой термини и части да съм ги написал тук грешно.Смятам, че специалистите ще схванат за какво став въпрос и ще ме поправят.
Предварително благодаря.
