Гост
***********************************Изображение***********************************


Софийското метро е първото и единствено метро в България. Влиза в действие на 28 януари 1998 г. Към 8 май 2009 има 13 метростанции с обща дължина 15.9 км .
То е Национален обект, което означава, че неговото строителство се финансира както от общинския, така и от националния бюджет, а също така и от европейски фондове.


Проектиране

Първите проучвания и планове за строителство на подземен транспорт в столицата са осъществени в края на 1960-те години. През 1972 г. Министерски съвет одобрява технико-икономически доклад, а през 1973 г. е създадена специализираната проектантска организация „Метропроект“. През 1974 г. на базата на Технико-икономическия доклад, с решение на ИК на СНС е приета Генерална схема за развитие на линиите на метрото, съгласно която метромрежата се състои от 3 метродиаметъра с обща дължина 52 км, 47 метростанции и средно разстояние между тях 1100 м:

Първи диаметър: ж.к. „Обеля“ - ж.к. „Люлин“ - Център - ж.к. „Младост“

Втори диаметър: кв. „Хладилника“ - кв. „Лозенец“ - Център - кв. „Илиянци“

Трети диаметър: кв. „Княжево“ - Център - ж.к. „Подуяне“ - ж.к. „В. Левски“

Линиите се пресичат в централната градска част във формата на триъгълник с върхове : пл. „Св. Неделя“, СУ „Св. Кл. Охридски“ и НДК.

Спoред първоначалната Генерална схема след СУ „Св. Кл. Охридски“ трасето на Първи метродиаметър е трябвало да продължи по бул. „Цариградско шосе“ (тогава: бул. „Ленин“). Изменението на трасето става през 1993 г.

Експлоатационната скорост на подвижния състав е 80 км/ч, максималната превозна способност 50 хил. пътници в час в едно направление, минимално допустимият от транспортната автоматика интервал между съставите 90 сек, междурелсие 1435 мм, захранване на подвижния състав - постоянен ток с номинално напрежение 825 V чрез контактна релса.

През 1975 г. с разпореждане на МС Държавното стопанско обединение „Хидрострой“ е определено за главен изпълнител на метрото. В рамките на предприятието е създадена специализирана строителна организация „Метрострой“, която през 1980-те се обособява в самостоятелна фирма. През 1989 г. „Метрострой“ е преобразуван в общинска фирма и просъществува до 1999 г., когато е обявен в ликвидация, поради тежко финансово състояние. Със същото разпореждане на МС (1975 г.) е създадена дирекция „Метрополитен“ към Столичната община, която финансира изграждането на обекта, доставя оборудване и подготвя експлоатацията. (Сега: общинска фирма „Метрополитен“ ЕАД )

Строителство

Първите строителни работи започват по най-натоварения първи метродиаметър - от жк. „Люлин“ до пл. „Св. Неделя“.

През 1979 г. започва строежът на първия метрорадиус - с метростанции „Вардар“ и „Люлин“.

Във връзка със строителството на НДК и оформянето на околното пространство в периода 1980-1982 г. е проектирана и изградена техническа инфраструктура за софийското метро. Построени са:

* тунел от бул. „Патриарх Евтимий“ до хотел „Хемус“ (за Втори метродиаметър) и
* конструктивната част на 2 метростанции:
НДК 1“ (за Втори метродиаметър) - в началото на парка пред НДК, при кръстовището на бул. „Витоша“ и бул. „Патриарх Евтимий“. Изграден е и южния вестибюл,а вероятно и преходните тунели между двете станции. Станцията за МД3 не е изградена.
Музей Земята и хората“ - (за Втори метродиаметър) със северен вестибюл откъм подлеза при музея.

Тежката финансова криза от края на 1980-те и началото на 1990-те години силно затруднява изграждането на метрополитена, пусковите срокове неколкократно са отлагани. Активните строителни дейности са възобновени след 1995 г. След 1990 г. при благоустрояването на площада пред гара Подуяне са изградени няколко десетки метра тунел и е заложена конструкция на метростанция Подуяне, част от планирания Трети метродиаметър.

През 2004 г. започва подготовката, а през 2005 г. - и строителство на продължението на първи метродиаметър през центъра на града от пл. „Св. Неделя“ до Интерпред в кв."Изгрев" с нов участък от 4,8 км и 3 станции. Срокът за завършване е краят на 2007 г. За главен изпълнител на обекта е избрана японската фирма „Тайсей корпорейшън“. В началото на 2008 г. срокът за изграждане е удължен до м. октомври на 2009 г. Паралелно с него в началото на 2006 г. започва да се изгражда участъкът от "Интерпред до ж.к. „Младост" с дължина 3,2км. и 3 метростанции . В момента в експлоатация е участъкът "Обеля" - "Младост 1" , като на 07 Септември 2009 г. беше открита метростанция "Софийски университет [ Св. Климент Охридски].

През юли 2007 г. Министерството на транспорта утвърди тръжната документация за избор на главен изпълнител на втория лъч от метрото в участъка от пътен възел „Надежда“ през НДК до бул. „Черни връх“. Строителството на тази отсечка започна през 2008 г. и трябва да завърши в края на 2012 г. На 22 юли 2008 г. са обявени изпълнителите, избрани на проведения втори търг:

турската фирма „Доуш иншаат ве тиджарет“ АД трябва да строи участъка от надлез „Надежда“ до бул. „Патриарх Евтимий“ с дължина 3,8 км и 4 метростанции, а
Обединение „Метротрейс“ трябва да строи участъка от бул. „Патриарх Евтимий“ до бул. „Черни връх“ с дължина 2,6 км и 3 метростанции.
Договорите с тях са подписани на 27 август 2008 г. Срокът за изпълнението на проекта е 45 месеца и трябва да бъде завършен през 2012 г. Първата копка е направена на 14 декември 2008 г. Въвеждането в експлоатация се очаква по някои сведения през 2012 г., а по други едва през 2014 г.

Строителството на отсечката ж.к. „Младост“ - ж.к. „Дружба“ - Летище София с дължина 7,1 км по план трябва да започне през 2009 г. и да завърши през 2013 г. Изграждането му ще бъде извършено поетапно :

I етап - участъка от ЖК Младост 1 - бул. „Цариградско шосе“ започна на 15 февруари 2009 г. Търгът за този участък беше спечелен от Обединение „Метро Младост“, в което влизат двете дъщерни дружества на Трейс Груп Холд АД - Пи Ес Ай АД-Стара Загора и Трейс-София ЕАД-София. В обединението влизат още Адвал АД, Стройинжект АД и трима подизпълнители. Пусков срок на строителството - 2012 г.
Следва участък бул. „Цариградско шосе“ - бул. „Искърско шосе“ (начало 2010 г.)

II етап - бул. „Искърско шосе“ - летище „София“ - планирано изграждане след 2011 г

Технологии и методи на строителство

При строителството на метрото в София са прилагани и се прилагат следните методи на строителство:
а/ Открит способ в укрепени котловани и в котловани с откоси съответно в зависимост от наличието на сгради в близост до трасето или наличието на свободни пространства за изкопаването на котловани с откоси. В тези котловани се изграждат конструкциите на метростанциите или на тунелите, след което те се засипват и се възстановява повърхността над тях. В изградените по този начин съоръжения се извършва монтаж на оборудването и архитектурно довършителните работи. Прилагат се предимно масивни укрепвания с голяма коравина, което позволява строителството да се извършва в непосредствена близост до съществуващи сгради и съоръжения без да се застрашава тяхната цялост. В отделни случаи тези укрепвания са решени като част от носещата конструкция на метростанциите и тунелите. По подобен начин са строени първите метростанции от участъка пл. Св. Неделя - ж. к. Люлин и три от станциите от пл. Св. Неделя до ж. к. Младост. Предвижда се за прилагане на част от станциите от втория метродиаметър - станция „Централна ж. п. гара” и част от станциите на Лъвов мост, пред НДК и Св. Наум.


б/ Милански метод. Този метод се прилага, когато се налага по-бързо възстановяване на повърхността над съоръженията на метрото. Последователността на строителство е следната: По направлението на бъдещите стени на конструкциите на станциите и тунелите се изграждат шлицови стени без да се разработва общ котлован. Върху тези шлицови стени се изпълняват покривните плочи на тунелите или на метростанциите. След това при възстатновено движение над станциите или тунелите се извършват изкопните работи под защитата на покривните плочи и се изграждат останалите конструкции на съоръженията. Този метод е прилаган при строителството на част от станция Жолио Кюри и Г. М. Димитров и на част от тунелите в съседство с тези станции. На втория метродиаметър, с оглед минимализиране на времето за спиране или ограничаване на движението по основни улици, този метод се предвижда на станцията МС 8-ІІ пред ЦУМ и на метростанция МС 11-ІІ под бул. Черни връх в кв. Лозенец, а така също за съоръженията за смяна на посоката на движение след нея.


в/ Щитов метод. Механизирания щитов метод се прилага за изграждане на тунелите в централната градска част, където тунелите са със значителна дължина и поради наличието на археологични находки и с оглед избягване на разкриването на изкопи със значителна дължина на големи булеварди. Той представлява механизирано разработване на почвите в челото на стоманен цилиндър наречен щит и монтиране на тунелна конструкция под защитата на този цилиндър в задната му част. Машината се придвижва от система хидравлични крикове, запъвани в готовата тунелна конструкция в задната част на щита. Поради значителната дълбочина на тунелите този метод е прилаган за участъка „пл. Св. Неделя - Стадион В. Левски” и се предвижда да се прилага за тунелите в участъка „Пътен възел Надежда - ул. Хан Аспарух” преди бул. Патриарх Евтимий. Поради разполагането на тунелите под нивото на подземните води и на двата участъка са предвидени щитове с хидравлична забойна камера с противоналягане в забоя. Това позволява да се предотвратят сляганията на терена над тунелите и негативните последици за разположените над тях сгради.


г/ Нов австрийски тунелен метод. Този метод се прилага ефективно на участъци със значително заложение от терена и ограничен воден приток. При него на части се разработва малък участък от забоя, върху него се полага първична конструкция /облицовка/ от армиран торкрет и на определено разстояние зад него се армира и със специален преместваем кофраж се бетонира вторична конструкция /облицовка/ на тунела.
Методът е прилаган за връзката на метростанцията на стадион В. Левски и тунела под бул. Драган Цанков пред националното радио. Поради спецификата на геоложките условия, дълбоките подземни води и значителната дълбочина на заложение на тунелите от втория метродиаметър в участъка под бул. Черни връх от хотел Хемус до бул. Дж. Баучер е предвидено строителството им да се извършва също по Нов австрийски метод. В участъка след метростанцията под бул. Черни връх, поради значителната широчина на съоръженията, по-малкото им заложение, по-високото ниво на подземните води, наличието на съоръжения на вентилационната уредба над него прилагането на метода не е подходящо.


Съвременно развитие

Станции====================== Дата на откриване

„Сливница“ — „Константин Величков“ 5 - 28 януари 1998 г.
„Константин Величков“ — „Опълченска“ 1 - 17 септември 1999 г.
„Опълченска“ — „Сердика“ 1 - 31 октомври 2000 г.
„Сливница“ — „Обеля“ 1 - 20 април 2003 г.
„Стадион „Васил Левски“ — „Младост 1“ - 8 май 2009 г.
„Стадион „Васил Левски“ — „Сердика“ - 7 септември 2009 г.


На 28 януари 1998 г. е въведен в експлоатация първият участък от първия радиус на Първи метродиаметър с 5 станции и дължина 6,5 км от бул. „Сливница“ през ж.к. „Люлин“ до бул. „К. Величков“.
В експлоатация влизат станции „Сливница“, „Люлин“, „Западен парк“, „Вардар“ и „Константин Величков“.

На 17 септември 1999 г. е въведена в експлоатация станция „Опълченска“.
На 31 октомври 2000 г. е въведена в експлоатация „Сердика“ на пл. „Св. Неделя“, като общата дължина на трасето на първия метрорадиус е 8,1 км със 7 метростанции.
На 20 април 2003 г.е въведена в експлоатация станция „Обеля“, като действащият участък се свързва с ж.к. „Обеля“ с нов участък от 1,8 км.
С това Първият радиус е изграден.

На 8 май 2009 е въведен в експлоатация нов участък от 5 станции от Втория радиус.
В експлоатация влизат метростанции: Стадион „Васил Левски“, Жолио Кюри, Г. М. Димитров, Мусагеница и Младост 1. Метростанция „СУ „Св. Климент Охридски“, вече е пусната в експлоатация, нейното откриване беше на 07 септември 2009 г.


Метростанции


Първи метродиаметър

* Обеля

Изображение

Изображение

Изображение



* Сливница

Изображение

Изображение

Изображение


* Люлин

Изображение

Изображение

Изображение

* Западен парк

Изображение

Изображение

Изображение


* Вардар

Изображение

Изображение

Изображение


* Константин Величков

Изображение

Изображение


Изображение


* Опълченска

Изображение

Изображение

Изображение
Строеж на метростанция "Опълченска"

Изображение

* Сердика

Изображение


Изображение


Изображение
Строеж на метростанция Сердика


Изображение


* СУ „Св. Климент Охридски“

Изображение

Изображение

Изображение
Строеж на метростанция СУ "Св. Климент Охридски"


* Стадион „Васил Левски“

Изображение

Изображение

Изображение
Строеж на метростанция Стадион "Васил Левски"


Изображение


* Жолио Кюри

Изображение

Изображение

Изображение
Строеж на метростанция Жолио Кюри


Изображение


* Г. М. Димитров

Изображение

Изображение
Строеж на метростанция "Г.М.Димитров"


Изображение


* Мусагеница

Изображение

Изображение

Изображение
Строеж на метростанция Мусагеница


Изображение


* Младост 1

Изображение

Изображение

Изображение
Строеж на метростанция Младост 1


Изображение

*Метростанция 14
*Метростанция 15
*Метростанция 16
*(Младост 4)

-Разклонение за летище София-
*Младост 3
*Цариградско шосе
*Метростанция 20
*Метростанция 21
*Метростанция 22
*(Летище София)

Трасето и станциите от Първи метродиаметър по направление северозапад-югоизток се строят активно от 1980-те години. Към септември 2009 г. в експлоатация е участък от ж.к. „Обеля“ до "Младост 1".

Предвижда се линията да свързва ж.к. „Надежда“ с ж.к. „Обеля“, да продължава през ж.к. „Люлин“, центъра на града до ж.к. „Младост“. В западната си част линията ще се свързва с Втори метродиаметър с МС „Ломско шосе“ при кръстовището на бъдещата западна тангента и бул. „Ломско шосе“ , а „МС „Сердика““ ще бъде възлова с МС „Пл. „Света Неделя““. В източния си дял, в ж.к. „Младост“ 1, Първи метродиаметър се разделя на 2 лъча - северен (към ж.к. „Дружба“ и Летище София), и южен (към ж.к. „Младост“ 4 и Бизнеспарк София). Завършването на целия диаметър се очаква през 2014 г.

На 12 февруари 2009 г. с Решение на СОС са приети настоящите имена на метростанциите, включващи в себе си съставките „бул.“, „ул.“ и „ЖК“. За съжаление, с така взетото решение е нарушено единството на имената от Първи метрорадиус и Втори метрорадиус, а също така приетите имена противоречат на традициите в наименуването на метростанции. Названието МС „Ул. „Жулио Кюри““ е прието с правописна грешка. В крайна сметка се оказа, че грешката в названието е оправена, а от имената на станциите са отпаднали съставките „бул.“, „ул.“ и „ЖК“.

На 16 април 2009 г. започват тестовите изпитания с метровлакове по новия участък.

Станциите при днешна дата

*Обеля - в експлоатация от 20 април 2003 г.
*Сливница - в експлоатация от 28 януари 1998 г.
*Люлин - в експлоатация от 28 януари 1998 г.
*Западен парк - в експлоатация от 28 януари 1998 г.
*Вардар - в експлоатация от 28 януари 1998 г.
*Константин Величков - в експлоатация от 28 януари 1998 г.
*Опълченска - в експлоатация от 17 септември 1999 г.
*Сердика - в експлоатация от 31 октомври 2000 г.
*СУ „Св. Климент Охридски“ - пред Ректората на СУ „Св. Климент *Охридски“ - в строителство, в експлоатация от 7 септември 2009 г.
*Стадион „Васил Левски“ - в експлоатация от 8 май 2009 г.
*Жолио Кюри - в експлоатация от 8 май 2009 г.
*Г. М. Димитров - в експлоатация от 8 май 2009 г.
*Мусагеница - в експлоатация от 8 май 2009 г.
*Младост 1 - в експлоатация от 8 май 2009 г.

Южен лъч

*14 - на бул. „Александър Малинов“, пред Билла, Деница и Макдоналдс - предстои строителство (2010-2014 г.)
*15 - на бул. „Александър Малинов“, пред Супермаркет Хит - предстои строителство (2010-2014 г.)
*16 - на бул. „Александър Малинов“, ЖК „Младост“-3-4 - предстои строителство (2010-2014 г.)
*17 (Младост 4) - при Бизнеспарк София, ЖК „Младост“ 4 - предстои строителство (2010-2014 г.)

Северен лъч

*18 - Младост 3 - в строителство, пусков срок 2012 г.
*19 - Цариградско шосе, пред Международния изложбен център - в строителство, пусков срок 2012 г.
*20 - ж.к. „Дружба“ 2 - предстои строителство (2010 г.)
*21 - ж.к. „Дружба“ 1 - предстои строителство (2010 г.)
*22 - на бул. „Христофор Колумб“ - предстои строителство (след 2011 г.)
*23 (Летище София) - при Летище София - предстои строителство (след 2011 г.)



Втори метродиаметър

*Бул. "Ломско шосе"
*Ул. "Бели Дунав"
*ЖК "Надежда"
*Ул. "Хан Кубрат"

*Метростанция 16
*Метростанция 15
*Метростанция 14

*Бул. "Княгиня Мария Луиза"
*Централна гара
*Лъвов мост
*Пл."Света Неделя"
*НДК
*Бул. "Свети Наум"
*Бул. "Джеймс Баучер"
*(Ул."Сребърна")
*(кв.Хладилника)

Вторият метродиаметър на софийското метро ще свързва частите на града по направление север-юг : от „Илиянци“ до „Лозенец“. След влизането в експлоатация на МС „Обеля“ се решава да се изгради отклонение на запад в посока на ж.к. „Надежда“, като така бъде осъществена връзка с депото. А направлението в посока „Илиянци“ да бъде изградено в по-далечно бъдеще. Предвидена е техническа връзка с Първи метродиаметър между МС „Обеля“ и МС „Бул. „Ломско шосе““ на кръстовището на бъдещата западна тангента и бул. „Ломско шосе“ и прехвърляне на МС „Сердика“ и на Трети диаметър при НДК. Трасето ще преминава под бул. „Ломско шосе“, бул. „Княгиня Мария Луиза“, бул. „Витоша“ и бул. „Черни връх“.

Всички станции ще бъдат със странични платформи, изградени по открит способ. Изключение правят само построените през 1980-те години станции при НДК и х-л „Хемус“ - те са с островни платформи. За първи път при строителството на метрото ще бъде изградена станция по закрития способ - на пл. „Лъвов мост“. Тя ще бъде със странични платформи. Строителството на отсечката от пътен възел „Надежда“ до хотел „Кемпински-Зографски“ започнa на 14 декември 2008 г. и трябва да завърши през 2012 г. Трасето има дължина 6,5 км (от които 4,42 км тунели), включва 7 станции и е разделено на 2 етапа: пътен възел „Надежда“ - бул. „Патриарх Евтимий“ и хотел „Хемус“ - хотел „Кемпински-Зографски“.

За трасето през ж.к. „Надежда“ през 2009 г. е обявен търг за главен изпълнител. Участъкът има дължина около 4130 м, на него ще бъдат изградени четири метростанции. Строителните дейности по него трябва да започнат през 2010 г., а предаването му да стане заедно с другите два участъка от метродиаметъра през 2012 г.

Въвеждането в експлоатация на целия метродиаметър по план трябва да стане през 2013-2014 г.

На 12 февруари 2009 г. с Решение на СОС са приети настоящите имена на метростанциите, включващи в себе си съставките „бул.“, „ул.“ и „ЖК“. За съжаление, с така взетото решение се нарушава единството на имената от Първи метродиаметър и Втори метродиаметър, а също така приетите имена противоречат на традициите в наименуването на метростанции.

На 22 март 2009 е направена инспекция на строителството на двупътния тунел от станция Бул. „Свети Наум“ - на пл. „Христо Ясенов“, при хотел „Хемус“ до станция „Джеймс Баучер“ под платното на бул. „Черни връх“. Трасето ще се изгражда по Нов австрийски метод и трябва да бъде предадено заедно с другите два участъка през 2012 г. Движението по булеварда няма да бъде спирано, като за целта в участъка от НДК до х-л „Хемус“ е изградено допълнително платно.

Станции

*16 - кв. „Илиянци“ - проект
*15 - кв. „Свобода“ - проект
*14 - кв. „Лев Толстой“ - проект
*Ломско шосе - - на кръстовището на бъдещата западна тангента и бул. „Ломско шосе“ - предстои строителство(2009-2012)
*Бели Дунав - - на бул. „Ломско шосе“, ж.к. „Връбница“ - предстои строителство(2009-2012)
*Надежда - на бул. „Ломско шосе“, ж.к. „Надежда“-3-4 - предстои строителство(2009-2012)
*Хан Кубрат - на бул. „Ломско шосе“, ж.к. „Надежда“-1-2 - предстои строителство(2009-2012)
*Княгиня Мария Луиза- при Пета градска болница - в строителство, пусков срок 2012 г.
*Централна гара - при Централна ЖП гара и Централна автогара - в строителство, пусков срок 2012 г.
*Лъвов мост- при Лъвов мост - в строителство, пусков срок 2012 г.
*Пл.„Света Неделя“ - пред ЦУМ - в строителство, пусков срок 2012 г.
*НДК - под пл. „България“ пред НДК - изградена през 80-те, вестибюлът се използваше за базар
*Свети Наум - на пл. „Христо Ясенов“ при хотел „Хемус“ - изградена през 80-те
*Джеймс Баучер - в кв. „Лозенец“, на бул. „Черни връх“ при хотел „Кемпински-Зографски“ - в строителство, пусков срок 2012 г.
*12 - около ул.„Сребърна“ - предстои строителство(след 2012 г.)
*13 - кв. „Хладилника“ - предстои строителство(след 2012 г.)


Трети диаметър


* Княжево
* Метростанция 2
* Метростанция 3
* Метростанция 4
* Метростанция 5
* Метростанция 6
* НДК
* Св.Климент Охридски
* Метростанция 9
* Метростанция 10
* Метростанция 11
* Васил Левски

Третият диаметър според досегашната Генерална схема трябва да свързва югозападната със североизточната част на града. От тази линия са изградени части от трасето при станциите край НДК и гара Подуяне.

През 2009г., във връзка с изменението на Градоустройствения план на София (ОУП)от Столичната община заявяват, че той ще бъде изграден 80 % наземно, като леко метро, като единствено през ценралната част на града трасето ще влиза под земята.

В крайна сметка се оказва, че в новия ОУП трасето на Трети метродиаметър не съществува! Вместо това то е заменено с т.н. „скоростен трамвай“. По този начин са изоставени всякакви надежди, че гръбнакът на транспорта в столицата ще се изгражда на разгърната метросистема.

За евентуално начало на строителство на т.н. „скоростен трамвай“ се споменава 2014 година.

Станции

1 (Княжево) - кв. „Княжево“ - проект
2 (Никола Петков) - при кръстовището на бул. „Цар Борис III“ и бул. „Никола Петков“ - проект
3 (Овча купел) - кв. „Овча купел“, - при кръстовището на бул. „Цар Борис III“ и бул. „Овча купел“ - проект
4 (Красно село) - ж.к. „Красно село“, при кръстовището на бул. „Цар Борис III“ и бул. „Гоце Делчев“ - проект
5 - ж.к. „Лагера“, ж.к. „Хиподрума“ - проект
6 - при УМБАЛСМ „Пирогов“ - проект
7 (НДК 2) - под бул. „Патриарх Евтимий“ пред НДК - проект
8 (Св. Климент Охридски) - пред Ректората на СУ „Св. Климент Охридски“ - проект
9 (Театър София) - при кръстовището на бул. „Евлоги Георгиев“ и бул. „Мадрид“ - проект
10 (Подуяне) - при гара Подуяне - проект
11 - на бул. „Ботевградско шосе“, кв. „Подуяне“ - проект
12 (Васил Левски) - на бул. „Ботевградско шосе“, кв. „Васил Левски“ - проект


Метросъстави

81-717.4 / 81-714.4

Изображение

Това са първите състави, обслужващи Софийското метро. Закупени са от СО за нуждите на Метрополитен София от завод „Метровагонмаш”, гр. Митищи, Русия. още през 1990 г. Общо 48 метровагона, свързани в 4-вагонни композиции, започват да се движат по трасето между „Обеля“ и „Сердика“. Челните вагони имат номера от 1001 до 1024, а междинните са с номера 5001-5024.


81-740.2/741.2 „Русич“

Изображение

От края на 2005г. в експлоатация се пускат постепенно 6 нови метросъстава, отново производство на завода в град Митишчи, но от по-нов модел. Съставите се състоят от по 3 двусекционни вагона.

Във връзка с разширението на метрото през 2009г. са доставени още 3 метросъстава от моделите 81-740.2/741.2. Първият от тях беше предаден на 29 април 2009, а останалите бяха доставени през месец юли . Предстои сертифициране и наесен ще бъдат пуснати в експлоатация. Първият състав вече е в експлоатация.

Трите нови композиции са с нова разцветка: светло бежов фон, със сини елементи. Така към момента имаме 9 композиции "Русич", по три в разцветката на всеки един от метродиаметрите. По всяка вероятност се експериментира на всяка линия в бъдеще да пътуват вагони в различна разцветка.

За сега всички метровагони са движение по Първи метродиаметър


Разни

Вторият радиус на Първи метродиаметър започва да се изгражда със заем от Японската банка за международно сътрудничество. Заемът възлиза на 12 894 млн. японски йени (104 034 хил. щ.д. към датата на подписване на договора – 6 февруари 2002 г.).
Заемополучател е Столичната община. Заемът влиза в сила от 26 юли 2002 г., а срокът за усвояването му е седем години, т.е. до 26 юли 2009 г. През 2009 г. срокът е удължен до 2011 г., поради забавянето на строителството. Срокът за изплащане на заема е 20 г. - от 2012 до 2032 г., при годишна лихва 1,8 %.

За главен изпълнител на строежа, след проведен търг е избрана японската фирма „Taisei Corporation”.

• Японската фирма прокопава тунелите с механизирана тунелопробивна машина (щит), придобила популярност с названието „къртица”. Тунелите са еднопътни, с външен диаметър 6.5 м.

• Специален 200-тонен кран, докаран от АЕЦ „Козлодуй“, я спуска на части в предварително изкопания монтажен котлован на станцията при СУ "Св.Кл.Охридски". Сглобена е на място и започва постепенно да навлиза под земята, достигайки 22 метра, на които е разположена станцията до Нац.стадион „В. Левски”.

След станцията при Национален стадион „В. Левски” пътят на метрото продължава по двупътен тунел, строен през 80-те години на миналия век за подземно трамвайно трасе, но отговарящо на метростандартите. През 2003 г. се взема решение трасето на метрото да премине по него.
Строителствто на софийското метро е най-евтиното до момента в Европа.

*Средното разстояние между станциите от Първи метродиаметър е 1100 м. Станциите (в първия метрорадиус) са с дължина на перона 120 м, а на втория метрорадиус - 102 м.

*Към 2004 г. в метрото работят 600 човека.

*Втори метродиаметър се прокопава с двупътна тунелопробивна машина (къртица), производство на световно известната фирма "Херенкнехт", с външен диаметър на тунела 9.35 м.

*Цената на билета за метрото е 1 лев през 2009 г., със следното разписание на метрото.

Делник
1 05:00 - 06:00 11:45 мин.
2 06:00 - 06:30 08:45 мин.
3 06:30 - 07:00 06:45 мин.
4 07:00 - 09:30 04:45 мин.
5 09:30 - 16:30 09:15 мин.
6 16:30 - 19:30 06:45 мин.
7 19:30 - 21:00 09:45 мин.
8 21:00 - 23:00 11:45 мин.
9 23:00 - 23:30 13:45 мин.

Празник
1 05:00 - 07:00 14:45 мин.
2 07:00 - 11:00 10:15 мин.
3 11:00 - 16:00 11:45 мин.
4 16:00 - 20:00 09:15 мин.
5 20:00 - 21:30 11:45 мин.
6 21:30 - 23:30 14:45 мин.


Изображение


*********************************************

Внимание! Всички снимки, лога, схеми и текстове в това мнение са копирани/украсени/променени от мен и са взети от следните сайтове:

www.metropolitan.bg
www.bg.wikipedia.org
Модератор
Мнения: 7683
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 5:49 pm
Местоположение: Пловдив
Аватар
Модератор

Мнение от VESO »

Поздравления за темата! Ето една карта на метрото , която успях да намеря:

Изображение
Координатор УС
Мнения: 486
Регистриран на: Пет Юли 24, 2009 7:42 pm
Местоположение: Wien / Sofia
Обратна връзка:
Аватар
Координатор УС

Мнение от NiGhtPiSH »

Хубаво е да се спомене и конструктивно готовата станция между МС Сливница и МС Обеля под трасето София-Волуяк, която трябва да се изпълни заедно с ЖП спирка/гара отгоре за да се поеме пътническият трафик от Банкя, Драгоман, Костинброд, Сливница, РП Бригадир. Също така да обслужва и южният край на софийския квартал Обеля.

Междурелсието е 1435 мм със връзка с мрежата на НКЖИ при гара Волуяк. Трасето е безбаластово, изпълнено до МС Опълченска с дървени траверси, а от Опълченска до Младост 1 с бетонни и гумени подложки. Пътят е безнаставов.
Мнения: 6143
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 9:51 pm
Местоположение: червен бряг
Обратна връзка:

Мнение от Nikss »

Мдаа, вчера се возих от Люлин до Сердика и останах впечатлен. Всичко е много хубаво. А как отлепят, ускоряват и спират само. :lol: :D По станциите не се седи повече от 30" и като цяло мина посоченият от мен маршрут за точно 10'. На Сердика доста народ чакаше, но като се качих на Люлин имаше и доста хора вътре, че чак и правостоящи. Единственият недостатък на метрото е миризмата на мазут и т.н., която се носи навсякъде - още щом отидеш да си купуваш билет и те лъхне. Такава миризма се носи и в тунелите или където са сменяни дървени траверси, но най-вече в дефилето. Все пак и в метрото се използват такива траверси като по станциите между двете релси е голо пространство и няма траверси - има само под самите релси - едни такива къси, докато в междустанцието си има и между релсите траверси.
Администратор
Мнения: 7749
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 3:58 pm
Местоположение: София
Администратор

Мнение от Mario Evstatiev »

По отсечката от ст. Васил Левски до станция Сердика са започнали пробите. Очаква се на 17 Септември - в деня на София, отсечката да бъде официално открита и така най - сетне да се осъществи заветната връзка на Младост с Люлин без задръствания и висене по кръстовища.

В същото време, с поредния етап от строителството на нови участъци на Столичното метро, цъка и нова бомба с трафика. Пак от есента ще бъде затворен пл. Лъвов мост и прилежащия му бул. Сливница, което неминуемо ще доведе до поредните адски задръствания. Едновременно с това, усилено се копа е и при надлез "Надежда".
64.19
Администратор
Мнения: 7749
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 3:58 pm
Местоположение: София
Администратор

Мнение от Mario Evstatiev »

Нека да поместя и малко авторски снимки на подвижния състав, използван в нашия Метрополитен.

Започвам с титулярните мотриси, с които бе открито и метрото в София. Доставени са през 1990 г. от завод "Метровагонмаш" - тип 81-717/714

Общ вид
Изображение

Изображение

Моторен вагон с кабина
Изображение

Моторен вагон без кабина(тип 81-714)
Изображение

Салон
Изображение

Пулт за управление
Изображение

Волтметър "Кон. мрежа" и амперметър за тяг. двигатели
Изображение

Електромер(монтиран е допълнително в България)
Изображение

Панел на задната стена на кабината на машиниста
Изображение

Колоос с колоосен редуктор
Изображение


Следващия тип мотриси са новодоставените отново от "Метровагонмаш" влакове тип 81-740/741

Общ вид
Изображение

В компанията на една "стара" мотриса
Изображение

Преходен мост между секциите(в експлоатация вратите към него са заключени)
Изображение

Командна кабина
Изображение

Изглед от мястото на машиниста
Изображение

Кран-машинист за автом. спирачка, жаргонно наричан "Сибирски съскащ"
Изображение
64.19
Координатор УС
Мнения: 486
Регистриран на: Пет Юли 24, 2009 7:42 pm
Местоположение: Wien / Sofia
Обратна връзка:
Аватар
Координатор УС

Мнение от NiGhtPiSH »

Предлагам да направим проект опознаване на ЕМВ тип 81-717/4 и "Русич" както и Метродепо "Обеля". Ще бъде интересно, Марио ти си на ход :)
Гост
Гост

Мнение от Гост »

Марио, браво за снимките :) Разгледах ги с огромен интерес, особено пултовете и талигите.



-------------------------------------------------------------------------------
На 7 септември откриват метрото от стадион "Васил Левски" до "Света Неделя"


На 7 септември ще бъде откриването на отсечката от столичното метро, свързваща станциите на стадион "Васил Левски" и площад "Света Неделя", като така ще бъдат свързани кварталите "Обеля" и "Младост".
Това потвърди пред журналисти изпълняващият длъжността кмет на София Минко Герджиков, цитиран от БТА. Той инспектира строителните работи на метрото в района.

В подлеза на Софийския университет "Св. Климент Охридски" на около 200 кв. м площ ще бъде разположен Информационно-туристическият център на Столичната община, каза още Минко Герджиков.
Тук ще може да се получава информация за всички туристически обекти на територията на София, ще се продават и билети за театър, опера, ще се получават карти на града, информация за музеи и туристически маршрути.

Герджиков посети обектите заедно с директора на Софийския метрополитен Стоян Братоев и заместник-кмета Мария Бояджийска.
По изграждащата се станция "Св. Климент Охридски" вече има електричество по едната от линиите, в неделя ще има и по другата.
Изпитания на влаковете ще се правят през нощта.
Минко Герджиков демонстрира и изграждащите се "подвижни тротоари", каквито няма на летището, в посока от спирката "Св. Климент Охридски" към "Орлов мост".

Щом открият метрото от "Младост" до центъра, се очаква пътниците да вземат разстоянието за 12 минути, а линията да поеме 4-5% от трафика.
Според Минко Герджиков за един-два месеца над 65 000 столичани ще могат да използват новая лъч. Това ще позволи броят на транспортните средства по бул. "Цариградско шосе" да бъде намален. Новият участък от площад "Св. Неделя" до "Младост" е 8 километра и има 6 станции.

Кога "Младост" ще се свърже с летището? На този въпрос Герджиков отговори, че има готовност проектът да кандидатства за европейско финансиране, но пречка е отчуждаването на над 247 терена.

Част от работата в района е свързана с озеленяването и възстановяването на част от парка в близост до Паметника на Съветската армия. Запазен е алпинеумът и се възстановява водната площ пред него. Подменя се и поливната система на парка.

Отсечката "Обеля" - "Младост" е дълга 18 километра и има 14 станции. От единия до другия квартал ще се пътува около 20 минути.
www.stroitelstvo.info

***************

"От единия до другия квартал ще се пътува около 20 минути."

Това, че от "Обеля" до "Младост 1" ще се пътува за 20 минути, ми се струва невъзможно. От "Обеля" до "Сердика" почти всеки ден пътувам за 14 минути и половина, не ми е ясно, как за 6 минути ще се взимат 6 метростанции, но хайде...

"Щом открият метрото от "Младост" до центъра, се очаква пътниците да вземат разстоянието за 12 минути, а линията да поеме 4-5% от трафика."

... И как така 6=12 :roll: :lol:
Администратор
Мнения: 7749
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 3:58 pm
Местоположение: София
Администратор

Мнение от Mario Evstatiev »

В статията има нещо неточно. По принцип от Младост 1 до Обеля, реално ще се пътува 25 - 27 мин. с престой на станция средно по 0,5 мин. В голямата лудница в час пик може и 30 мин. да станат. Все пак от Младост до Обеля това е перфектно като времепътуване, за справка - с (гр)адския транспорт от Младост 1 до Центъра се пътува средно 30 мин., по някога и час. За пътуване от Младост 1 до Люлин трябва час, до Обеля вече да не говорим. Тъй, че метрото ще е едно очаквано облекчение за столичани. Освен бързата връзка на тези основни квартали с центъра и помежду им, Столична община очаква и драстичен спад на автомобилния трафик в посока Младост - Център - Люлин. Дано това се сбъдне и видим една по - спокойна Столица.
64.19
Администратор
Мнения: 7749
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 3:58 pm
Местоположение: София
Администратор

Мнение от Mario Evstatiev »

Текат последни приготовления за пускане на Метростанция "Софийски университет". Градинките са възстановени вече, почиства се, в станцията се напасва работата на климатичната и вентилационна системи, осветлението, охранителните камери и помощните съоръжения. Ето две снимки от днес:

1. Градинката до Паметника на Съветската Армия
Изображение

2. Главна зала на метростанцията
Изображение
64.19
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Авг 23, 2009 12:16 am
Местоположение: София

Мнение от boleroto »

Входът на станцията става много хубав.

Но на мен вече ми е много интересно да видя интериора на Централна гара и дали са си направили труда да я обвържат с гарата...
Администратор
Мнения: 7749
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 3:58 pm
Местоположение: София
Администратор

Мнение от Mario Evstatiev »

boleroto написа:Входът на станцията става много хубав.

Но на мен вече ми е много интересно да видя интериора на Централна гара и дали са си направили труда да я обвържат с гарата...
Станция "Централна гара" все още е в начален стадий на изграждане, та тъй няма какво да се види от интериора. По принцип ще бъде обвързана с гарата през един от ръкавите на подлеза при Ротондата. В момента този ръкав се използва за "обществена тоалетна" :evil:
64.19
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Авг 23, 2009 12:16 am
Местоположение: София

Мнение от boleroto »

Аз се надявам Локум да успее да се домогне до архитектурните проекти (ако са завършени), но да си призная съм скептичен относно избрания вариант.
Че ще се използват и двата подлеза е добре - ще се върне в тях градска функция и лампите ще останат перманентна есктра, надявам се, защото колкото и безстрашен да съм, понякога хваща шубето да пресичам Ботев по подлеза късно вечер.
От друга страна - имаха достътчно място и достатъчно средства (отсечката се финансира безвъзмездно) да я решат като станция с островен перон.
Да се надяваме поне са се спряли на някакви по-широчки странични перони, защото предвид мястото ѝ и новонатресената функция на грозната лунна повърнхност/автогара зад площада (построяването на нови общински сгради и т.н.), станцията ще е доста оборотна.

Полседния път, когато минавах оттам, до изхода на подлеза до страничният изход на бингото, имаше някакви ограждения и миришеше на сънещ бетон, затова се надявам скоро да видим осезаеми строителни работи.

Тук всички разбирате от влакове, вагони и композиции, а аз си падам малко лаик, затова би следвало да сте наясно и той е собственик на подлеза на гарата - БДЖ/НКЖИ или Общината? Общината правеше последния ремонт, който уж трябваше да внесе живот в мястото, но после наематели за обектите така и не се появиха и доколкото си спомням беше точно заради диспут между Общината и БДЖ относно подлезеза... Поправете ме ако греша.

Иначе след последната ми сесия надничане над оградите успях да видя само, че още строят байпаса на колектора, който влиза в габаритите на котлована и същевремнно разчистват там, където имат възможност и подготвят пилотите (?)

И от тук - последният ми въпрос:
Ръководството на Централна гара дали има точна схема на подлеза, за да можем да напаснем точно станцията, тъй като ако Локума не успее да изчопли информацията от Братоев си остава пак на нас да гадаем и да сверяваме по снимките и полеви наблюдения, както стана с Г.М.Димитров, Юнак и Младост...
Администратор
Мнения: 7749
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 3:58 pm
Местоположение: София
Администратор

Мнение от Mario Evstatiev »

Ръководството на гарата има чертежи на самата гара - предгаровия площад е общински.
64.19
Гост
Гост

Мнение от Гост »

1. ОСНОВНИ СВЕДЕНИЯ ЗА МЕТРОПОЛИТЕНИТЕ

1.1. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Метрополитенът (метрото) е градска железница разположена на обособено трасе, което не се пресича с улиците и другите комуникации. Линиите и станциите на метрото обикновено са разположени под земята. В някои случаи (напр. в крайни квартали и приградски зони) метролиниите и станциите са надземни и тогава задължително имат огради, за да не се допускат пешеходци, животни или превозни средства. Надземна е станцията Обеля на Софийското метро (разположена на мост над р. Какач) и прилежащ участък (виж раздел 6). Предвидено е някои бъдещи линии в кварталите Дървеница и Младост да бъдат надземни.
Има градски скоростни железници разположени изцяло върху конструкции (естакади), напр. така наречения S-Bahn Берлин. В същия град има метро (U-Bahn) в подземни тунели. Някои части от метрото минават по мостове над реки, напр. в Москва над Москва река, Киев над Днепър. Виадуктът в квартал Нусле в Прага е с кутиеобразна връхна конструкция, в която са разположени линии на метро, а на повърхността – пътните платна на градска магистрала.
Проектирането, строителството и експлоатацията на метрополитените включва следните дейности:
а) избор на генералната схема на метромрежата;
б) проектиране на линиите и станциите в план и профил;
в) проектиране, полагане и експлоатацията на горното строене на железния път;
г) проектиране на строителните конструкции на тунелите, станциите и на другите съоръжения;
д) архитектура и художествена украса на метростанциите;
е) изпълнение на строителството – земни работи, укрепване на изкопи, изграждане на строителни конструкции; 2
ж) електроснабдяване – силнотокови тягови и осветителни инсталации;
з) подвижен състав (влакове за метро) – проектиране, производство, експлоатация;
и) сигнализация, съобщителни връзки, радиоуредби във влаковете и станциите;
к) вентилационни уредби;
л) ръководство на експлоатацията и обслужване на пътниците.
В настоящия курс е включена обща информация за метрополитените и повече подробности по въпросите от група г) и е) и то само за проектирането и изграждането на тунели и станции на метрото изпълнявани по открит начин. Останалите групи въпроси се решават от други специалисти, в това число и обучавани в други висши училища и техникуми.

1.2. ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ НА МЕТРОПОЛИТЕНИТЕ

Метрополитенът като транспортна система има следните предимства:
- Разполагането метрото на обособени трасета позволява да се развиват по-големи средни скорости в сравнение с другите видове градски транспорт: трамваен, тролейбусен, автобусен. При това се съкращава времето за пътуване.
- При целесъобразно развита метромрежа се съкращава броя на обществените превозни средства, движещи се по улиците, а до известна степен и на личните автомобили. Това има и екологически ефект – намалява се замърсяването и шума.
- За разлика от наземния обществен транспорт, при метрото по-лесно може да нарасне превозна му способност, като се увеличи броя на вагоните във влаковете и/или се намали интервала между тях. Увеличаване на превозната способност на другите видове градски транспорт е свързана с нарастване на транспортното натоварване по улиците ,задръствания и намаляване на средната скорост.
- Метростанциите могат да служат и като укрития по време на война.
Недостатъци на метрото са:
- Относително голяма е стойността на капиталовложенията за строителните работи и експлоатационните съоръжения.
- Метрото се характеризира с ниска степен на аварийност, но евентуални повреди и аварии са с тежки последствия. Така напр. поради наводнението в Прага през 2002 г. метрото не се експлоатираше дълго време. Спирането на тока в Ню Йорк през 2003 г. създаде затруднения за евакуацията на пътниците.
- Метрополитените в някои градове (Москва, Лондон) бяха атакувани от терористи, при което имаше човешки жертви и материални щети.
- Няма визуална представа за пътуващите. Този недостатък се компенсира чрез информация по високоговорители във влаковете, указателни табели в станциите, схеми на метромрежата и т.н
Световната практика показва, че метрото се рентира в градове с милионно население. От друга страна липсата му в такива големи градове създава сериозни затруднения за транспортното обслужване на гражданите.

1.3. ИСТОРИЧЕСКО РАЗВИТИЕ

Първата метролиния е построена в Лондон и тя започва да се експлоатира от 1863 г., а в Ню Йорк – от 1868 г. В началото влаковете на тези метрополитени са с парни локомотиви, а от края на 19-ти век преминават на електрическа тяга. Първите метрополитени в континентална Европа са в Будапеща 1896 г. и в Париж 1900 г. През 30-те години започва строителството и експлоатацията на московското метро, а през следващите десетилетия и в 3
други 12 града на бившия СССР. Първите 2 линии в Азия са построени в Токио (1927 г.) и Осака (1933 г.). В последните десетилетия нараства броя на метрополитените в света, и главно в Европа, Източна Азия и Америка. Понастоящем метро има в около 100 града от всички континенти.
При обявяването на София за столица тя е трета в България по брой на населението (след Русе и Пловдив). За около 100 години броят на жителите в София достига милион. При този брой на населението и отдалечеността на някои квартали като Младост и Дружба на изток, Люлин – на запад, Надежда и Илиенци на север, необходимостта от метро е очевидна.
През 1972 г. с Постановление на Министерския съвет се приема технико-икономическия доклад за строителство на метро в София. Строителството започва през 1979 г. Оказана е техническа помощ от страна на руски специалисти, като проектирането и изпълнението на експлоатираната линия се извърши от български организации. При стопанската стагнация през 90-те години на 20-ти век бе поставен въпроса за замразяване на строителството. Направените икономически сравнения показаха, че разходите по консервация на недовършеното строителство са значителни. В този труден период управата на Столичната община успя да вземе правилното решение за продължаване на строителството.
Първият участък от метрото в София бе открит за експлоатация (с пътници) през 1998 г. между станциите “Сливница” и “К. Величков”. Последва продължението до ст. “Опълченска” през 1999 г., до площад “Света Неделя” (станция “Сердика) през 2000 г и “Сливница” Обеля през 2003 г.
През 2005 г. завършиха строителните работи на станция “Интерпред” при парк-хотел “Москва”, която е свързана с изградения вече тунел под бул. Драган Цанков. Същата година започна строителството на метростанции “Софийски университет” и “Стадион В. Левски”. Японска фирма с български подизпълнители започва изграждането по щитов метод на участъка “Света Неделя” – “Стадион В. Левски”. Планира се това строителство да завърши през 2007 г. и с това да се осигури движението на влакове до “Интерпред”.
Подвижният състав на софийското метро е руско производство.

1.4. ВИДОВЕ ГЕНЕРАЛНИ СХЕМИ НА МЕТРОМРЕЖАТА

В генералната схема се фиксират основните направления и опорните пунктове, които са свързани с основните пътникопотоци. Генералната схема също трябва да е съобразена с особеностите на града и затова тя представлява неразделна част от градоустройствения му план. Освен това в генералната схема трябва да се отчитат възможностите за етапно изграждане на метрото.
Познати са следните генерални схеми:
а) Радиална (фиг. 1.1 а). Прилага се в градове с население до около 4-5 милиона (напр. Санкт Петербург, Киев, Прага) и при които в центъра им се събират основните артерии. При пресичане на линиите на метрополитените всяко направление обикновено се разполага на отделно ниво. Избягват се станции на повече от две нива, защото при многоетажните станции достъпът до най-долния етаж изисква дълго слизане. Освен това пространственото и конструктивното решение на такива станции е усложнено. Споменатите проблеми са свързани с условието, че движението на влаковете по всяка линия е автономно. Така е прието в Москва, както и в градовете, чиито метрополитени са изградени с участието на руски специалисти. Другаде, като напр. в Ню Йорк и Лондон, влаковете преминават от една линия в друга и на един перон на възлова станция спират влакове с различни маршрути.
б) Радиално-кръгова (фиг. 1.1 б) – за градове с многомилионно население. Напр. метрото в Москва е с 15 радиуса и един вътрешен кръг. Изгражда се и външен пръстен свързващ новите райони.
4
в) Правоъгълна (фиг. 1.1 в), приложена в Париж, Лондон, Чикаго и др.
г) Кръгова (фиг. 1.1 г) – в Глазгоу.
д) Линейна (фиг. 1.1 д) – в Атина, Хелзинки, Балтимор и др.
е) Х-образна (фиг. 1.1 е) – в Сапоро и Киото.

Изображение
Фиг. 1.1. Видове генерални схеми на метрополитените


В някои случаи схемите на метрото са по-сложни и съдържат елементи от различните основни схеми, показани тук.
Генералната схема на Софийското метро при започване на строителството му е предвидена като радиална с 3 линии (диаметри), вж. фиг. 1.2 (Улиците и булевардите са с имената им от преди 1990 г.).
I линия. Засега е изграден радиуса Обеля - ж.к. Люлин - пл. Св. Неделя - Младост 1. С въвеждането му в експлоатация успешно се реши проблема за пътуването между ж.к. Обеля, Люлин и центъра. При съставянето на схемата бе предвидено този диаметър да продължи през Орлов мост, Цариградско шосе, ж.к. Младост до гара Искър. В последните години се реши да бъде направено изменение – от центъра линията да мине покрай СУ “Кл. Охридски” и до Националното радио в тунели изграждани без нарушаване на терена. Оттам да се използва готовия вече тунел под бул. Драган Цанков. Тунелът под бул. Др. Цанков първоначално бе замислен да служи за трамвайна линия. След като основните строителни работи по него са завършени, метрото може с по-малко средства ще достигне до източните квартали. Предишният вариант има предимството, че минава близо до комплексите Яворов, Изток и Гео Милев. За сметка на това неговото реализиране е свързано с частично или пълно затваряне на Цариградско шосе по време на строителството или с прилагането на по-скъпия тунелен метод.
Според новата генерална схема се предвижда и продължение на западния радиус от ж.к. Обеля до ж.к. Надежда, където да бъде свързан с ІІ линия (с пунктир на фиг. 1.3).
II линия – Промишлена зона Илиенци - Централна гара – пл. Св. Неделя – НДК – кв. Хладилника. Преди около 20 години при строителството на НДК се изпълниха строителните работи за метротунелите от пресечката на бул. Витоша и бул. Патриарх Евтимий, до хотел “Хемус” както и две станции. Целта на това строителство бе да се избегнат бъдещи подземни работи в района на НДК. Вестибюлът на станцията при НДК засега се използва като базар.
III линия - Горна баня – бул. Цар Борис III – Руски паметник – СУ “Кл. Охридски” – гара Подуене – кв. Враждебна. При благоустрояването на площада пред гара Подуене от тази линия са изградени няколко десетки метра тунел, под други транспортни съоръжения. Тук се изхождаше от същите съображения, както при строителството в района на НДК.

Изображение
Фиг. 1.2. Генерална схема на Софийското метро при започване на строителството му

Изображение
Фиг. 1.3. Генерална схема на Софийското метро от 2004 г., виж вестник
“Строителство-градът”, бр. 13/2004 г. и [14]



Очакваните пътникопотоци по II и III линия са по-малки отколкото по I. Затова строителни работи по тях едва ли ще започнат преди завършването на метрото до Младост. Според изказване на бившия кмет Софиянски, цитирано в пресата, метролинията Централна гара .- кв. Хладилника ще бъде завършена след 18 години. Тук ще отбележим, че в другите градове обикновено с приоритет се строят линиите осъществяващи връзка с основните ж.п. гари.
Реализацията на генералната схема на софийското метро е забавена в сравнение с първоначалните намерения и засега основно се разчита на надземния транспорт. Но световната практика е показала, че при наличие на повече от една линия ефективността на метрото значително нараства. Това обстоятелство и икономическите условия ще са определящи за бъдещите решения по сроковете за строителство и доуточняването на схемата.

1.5. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ЛИНИИТЕ И СТАНЦИИТЕ В ПЛАН И
ПРОФИЛ

Радиусът на хоризонталните криви обикновено се избира не по-малък от 600 m. При затруднения предизвикани от усложнени инженерно-геоложки условия, необходимост от разрушаване на солидни сгради или трудни преустройства на инженерни съоръжения се допускат криви до 300 m. За кривите с радиус под 2000 m са необходими преходни криви. Там, където влаковете маневрират без пътници се допускат и по-малки радиуси, напр. за коловози за смяна на посоката на движение при крайни станции, във връзките между отделни линии, в депата и т. н.
Метростанциите се разполагат в прави участъци, или по изключение в криви с радиус не по-малък от 800 m.
Надлъжният наклон на линиите се приема не по малък от 3 с оглед на отводняването. При затруднени условия се допускат и хоризонтални участъци, но водоотвеждащите канавки трябва да са наклон не по-малък от 2. Максималният наклон на подземните линии на метрото е 40, а на надземните - 35. ooo/ooo/ooo/ooo/
Метростанциите се изграждат в едностранен надлъжен наклон равен по 3. По изключение и при основателни причини наклонът може да бъде увеличен до 5. Допускат се също и станции в хоризонтален участък, но водоотвеждащите канавки трябва да са с наклон 3. ooo/ooo/ooo/
Елементите на надлъжния профил се приемат не по-малки от изчислителната дължина на влаковете, като се държи сметка и за бъдещото им удължаване.

1.6. ГАБАРИТИ НА ТУНЕЛИТЕ
В метрополитените са установени следните габарити:
- за подвижния състав, т.е. за максималните размери на возилата;
- строителен габарит, т.е. за минималните светли широчини и височини, в които не могат да бъдат разположени елементи на строителните конструкции;
- за експлоатационни съоръжения; този вид габарит заема междинно положение между другите два и дава ограниченията за разполагане на кабели, сигнали и т.н.
За тунели с правоъгълно сечение трябва да се осигури светла височина не по-малка от 3950 mm над горния ръб на релсите и светла широчина мерена от оста на коловоза 1900 mm (фиг. 1.4). В обсега на тези размери не могат да навлизат вертикалните и хоризонталните елементи на строителните конструкции. Другите размери показани на фигурата се отнасят за очертанието на строителния габарит в долната и горната му част, за отводнителни канавки, подпорни стени при преходите към открити участъци и др.



Изображение
Фиг. 1.4 Строителен габарит на тунели за метро с кръгло и с правоъгълно сечение


1.7. ГОРНО СТРОЕНЕ НА ЖЕЛЕЗНИЯ ПЪТ

Междурелсието в метрото е както на нормалните ж.п. линии (у нас и в повечето европейски страни то е 1435 mm). Така е прието, за да може да има връзки с националната ж.п. мрежа, необходими за достъп на машини за поддържане, за транспортиране на подвижен състав до ремонтни заводи и др.

Изображение

Баластовото легло създава еластичност на горното строене, но изисква редовни грижи за поддържането, което в подземните участъци на метрото е затруднено и затова не се прилага. Друга възможност е релсите могат да бъдат закрепени за дънна бетонна плоча, но в този случай скрепленията им трябва да бъдат достатъчно еластични. В софийското метро, а и другаде, има участъци, в които релсите са положени на дървени траверси, забетонирани в дънна плоча. От чуждата практика е установено, че дървените траверси в тунелите на
метрото при почти постоянна температура и влажност имат трайност около 35 год. Подмяната на траверсите изисква разбиване на бетона около тях. Поради това дънната плоча трябва да бъде от две части: долна (част от строителната конструкция) и горна (елемент на горното строене, подлежащо на подмяна).
Влаковете на метрото са електрическа тяга. Токът е прав, като в софийското метро е с напрежение 825 V. Токът тече по контактна релса (положителен полюс), разположена странично на коловоза и закрепена на конзола (фиг. 1.5). От релсата токът се подава на мотрисите чрез специални колела. Ролята на отрицателен полюс се изпълнява от релсите на коловоза.

1.8. СТАНЦИИ, ТУНЕЛИ И ДРУГИ СТРОИТЕЛНИ СЪОРЪЖЕНИЯ НА
МЕТРОТО


В станциите на метрото има помещения с различно предназначение. Влизането и излизането от метростанциите става чрез така наречените вестибюли. Там се намират каси за билети, места за контрол при влизането, търговски обекти и др., фиг. 1.6. Обикновено те са разположени непосредствено под терена и в някои случаи могат да са свързани с пешеходни подлези. Много станции на московското метро са с надземни вестибюли - разположени на терена и оформени като сгради. За станция “Стадион В. Левски” е проектиран надземен вестибюл, разположен в Борисовата градина близо до кръстовището на булевардите Евлоги Георгиев и Драган Цанков.
Пероните за качване и слизане се намират под вестибюлите. В станциите се разполагат и служебни помещения, тягови подстанции и т.н. При връзката на тунелите със станциите се разполагат вентилационните връзки, които служат за намаляване на скоростта на въздушния поток от влаковете. Формата на станциите в план зависи от броя на коловозите, възможните начини на качване и слизане на пътниците и връзката с вестибюлите. На фиг. 1.7 са показани някои видове станции при наличие на два коловоза. При възлови станции, в които коловозите на отделните линии са разположени на едно ниво броя на коловозите е по-голям. На фиг. 1.8 са показани някои конструкции на метростанции.
Участъковите тунели се намират по линиите на метрото. Всеки коловоз може да се намира в отделен тунел или двата коловоза да са в общ тунел. Глухите тунели се намират при крайните станции и служат за преминаване на влаковете от единия на другия коловоз. Съединителни връзки се предвиждат при станции, в които две линии се пресичат на различни нива. Те представляват тунели за преминаването на влакове от една линия в друга. В зависимост от приетия начин на експлоатация, съединителните връзки могат да служат за преминаване на влакове с пътници или само за маневриране на празни подвижни състави.
При метростанции разположени на голяма дълбочина между вестибюла и пероните има наклонени тунели, в които са разположени ескалатори за качване и слизане. Връзката на подземната част на метрото с надземната, а също със ж.п. мрежата става с портални входове. При тези входове често се правят рампи с подпорни стени.
Други подземни строителни съоръжения на метрото са вентилационни камери, шахти и канали, водосъбирателни шахти с помпени станции, помещения за подстанции (в които променливия електрически ток се превръща в прав с необходимото напрежение).

Изображение
Изображение
Изображение


********************************


УАСГ - София
Публикувай отговор

Обратно към “Да си поговорим за железници | Let's talk about railways”

Информация