
""Епъл" съобщи за кончината му в кратко комюнике. "Блясъкът, страстта и енергията на Стив бяха източник на неизброими иновации, които обогатяват и подобряват живота ни. Светът става неизмеримо по-добър благодарение на Стив," заявяват от компанията.
56-годишният Стив Джобс бе емблематична фигура за Силиконовата долина и бе в основата на някои от най-известните продукти на "Епъл". Той стои зад успеха на персоналните компютри "Macintosh", на преносимите MP3 плейъри iPod, на смартфоните iPhone, на цифровите таблети iPad. През август той се оттегли не само от управлението, а и изцяло от дейността на фирмата, която стартира заедно със Стивън Возняк. От компанията не дадоха никакви обяснения за неговото напускане, но се знаеше, че от години той има много тежки здравословни проблеми.
Стив Джобс е роден на 24 февруари 1955 г. в Сан Франциско, Калифорния. Той е незаконороден син на Абдула Джандали (сириец по произход) и американката Джоан Симпсън и още като невръстно бебе е осиновен от Пол Джобс и Клара Джобс-Акопян. Като ученик Джобс посещава лекции на фирма-подизпълнител на "Хюлет Пакард" в Пало Алто. Там бива нает като летен работник. Друг работник в тази фирма е Стивън Возняк. Няколко години по-късно, през 1976г. двамата основават "Епъл" в гаража на Стив Джобс. Той е на 21, а Возняк, който все още работи за "Хюлет-Пакард" - на 26 години. Следва успеха на персоналните компютри "Macintosh" /по името на любимия сорт ябълка на Джобс/. Вътрешни разногласия в компанията правят така, че на 12 септември 1985 г. Джобс окончателно напуска "Епъл".
През 1986 година Джобс заедно с Едуин Кетмул основават компанията "Пиксар" ("Pixar"), занимаваща се с компютърни анимации. Тя се ражда, когато Джобс откупува графично студио на Джордж Лукас за 10 млн. долара. През последните години "Пиксар" е доста известна благодарение на филмите си "Играта на играчки", "Търсенето на Немо" и "Феноменалните". След това новите му проекти са свързани най-вече със софтуерната индустрия, като компанията, която основава през 1989 г. се нарича "Next".Джобс осъзнава, че не може да направи революция в хардуера и затова насочва всичките си усилия към софтуера. Въпреки сравнително големите успехи на Джобс с "Next", компанията не става един от големите играчи в компютърния бизнес. Но такъв играч си остава "Apple" и те купуват "NeXT" през 1996 за сумата от 402 милиона долара, като по този начин връщат Джобс в компанията, която той сам основава.
През 2004г. Джобс се лекува от рак на панкреаса, а през 2009 му правят трансплантация на черен дроб. На 17 януари тази година Джобс си взе отпуска за неопределен период от време, но не обясни заради какъв здравословен проблем. Стив Джобс бе заместен като генерален директор на корпорацията от втория човек в нейната йерархия - операционният директор Тим Кук.
Съоснователят и председател на "Майкрософт" Бил Гейтс каза за дългогодишния си конкурент и приятел: "В света рядко може да се срещне човек с толкова дълбоко влияние, каквото упражняваше Стив, ефектът от което ще се усеща от много поколения наред. За онези от нас, които имаха късмета да работят с него, това е безумно голяма чест."
Президентът на САЩ Барак Обама отдаде почит пред смъртта на основателя на "Епъл" Стив Джобс, като го нарече един от най-големите американски новатори. Създавайки една от най-проспериращите компании на планетата, тръгвайки от един гараж, той бе истински пример за американската находчивост. Обама изрази силната си тъга заради смъртта на Джобс и поднесе своите съболезнования на близките му. Кметът на Ню Йорк и основател на агенцията за финансови новини "Блумбърг", Майкъл Блумбърг го сравни с учени като Албърт Айнщайн и Томас Едисън. "Тази вечер Америка изгуби гений, за когото ще си спомня като за Едисън и Айнщайн и чиито идеи ще влияят на света в продължение на няколко поколения", каза Блумбърг в комюнике. "В продължение на 40 години Стив Джобс виждаше бъдещето и го караше да се ражда, много преди повечето от хората да успеят да видят хоризонта", каза нюйоркският кмет. "Страстната вяра на Стив в силата на технологиите за промяната на начина ни на живот, ни донесе повече от многофункционални телефони и таблети iPad - тя ни донесе знание и сила, които са на път да променят лицето на цивилизацията", каза Блумбърг.
Австралийският премиер Джулия Гилард изрази скръбта си от смъртта на основателя на "Епъл" Стив Джобс и го нарече "гений" и глобален новатор, който промени света. "Всички ние ежедневно ползваме продукти, за които стои неговия креативен гений и затова е много тъжна новината за смъртта му", каза тя и изказа съболезнованията си на семейството му и приятелите му. "Не е пресилено да се каже, че той буквално промени света ни", каза тя пред репортери в Канбера, наричайки го "невероятен глобален новатор". Генералният директор на "Епъл", който пое поста на Стив Джобс, Тим Кук заяви, че "Епъл" е загубила един гениален новатор и невероятен човек. Стив оставя след себе си една компания, която само той можеше да създаде, и неговият дух е завинаги в "Епъл".

Няколко цитата от Стив Джобс, легендарният съосновател и бивш главен изпълнителен директор на "Епъл", който почина на 5 октомври на 56 години след дълга битка с рака.
"Да не забравям, че скоро ще умра, е най-важното средство, което ми е помагало да взимам големите решения в живота си. Понеже почти всичко - всички очаквания, цялата гордост, целият страх от провал или излагане - се обезсмисля пред лицето на смъртта, единственото важно нещо е да живееш. Да не забравяш, че си смъртен, е най-добрият познат ми начин да не паднеш в капана да си мислиш, че притежаваш нещо, което ще изгубиш. Непрекъснато си чисто гол. Няма основание да не последваш сърцето си.
Времето ви е ограничено, така че не го пилейте, живеейки нечий друг живот. Не робувайте на догмите - не живейте с резултатите от мисленето на други хора. Не позволявайте шумотевицата от мнението на другите да заглуши вътрешния ви глас."
Из речта му в Станфордския университет (2005)
------
"Иновациите идват от хората, които си говорят по коридорите или си звънят посред нощ с нова идея, или защото са осъзнали нещо, което прави пробив в разбирането за някакъв проблем. Това се случва на внезапно свикани срещи от шестима, събрани от някого, който си мисли, че е изяснил най-готиното нещо в историята и иска да чуе какво другите мислят за идеята му.
Те също така идват и от това хиляда пъти да казваш "не", за да си сигурен, че няма да попаднеш в грешен коловоз или че няма да се опитваш да свършиш твърде много неща. Винаги си мислим за новите пазари, в които можем да навлезем, но само с "не" можеш да се концентрираш върху наистина важните неща."
Из интервю за "Бизнес уик" (2004)
------
"За много хора думата дизайн означава облицовка, фурнир, мазилка. Това е интериорна декорация. Това са десените на пердетата и дамаската на дивана. Но за мен нищо не е толкова отдалечено от разбирането ми за дизайн.
Дизайнът е фундаменталната душа на човешкото творение, която се изразява в последователни пластове на един продукт или услуга.
Завърнах се в "Епъл", защото индустрията ни беше в кома. Напомняше ми на Детройт от 70-те години, когато американските автомобили приличаха на лодки върху колела."
Из интервю за сп."Форчън" (2000)
------
"Тези технологии могат да направят живота по-лесен, да докоснем хора, което иначе не бихме могли да направим. Може да имаш дете с вроден недостатък и да се свържеш с други родители и групи за подкрепа, да получиш медицинска информация, да намериш най-новите експериментални лекарства. Подобни неща могат да променят изоснови човешкия живот. Не подценявам това, но и е погрешно непрекъснато да се поставят нещата в радикално нова светлина - че всичко ще се промени.
Не е задължително нещата да променят света, за да са важни."
Из интервю за сп. Wired (1996)
------
"Май не съм се трудил толкова много върху нещо, но работата върху Macintosh беше най-изпипаната в целия ми живот. Почти всеки, който е работил по него, ще ви го каже. До края никой не искаше да го пускаме. Сякаш знаехме, че след като вече не е в ръцете ни, той няма да ни принадлежи. Когато го представихме на събрание на акционерите, всички в залата станаха на крака и ни аплодираха 5 минути.
Най-невероятното беше, че виждах екипа на Macintosh в първите редици. Сякаш никой от нас не вярваше, че наистина сме приключили.
Всички заплакаха."
Из интервю за сп."Плейбой" (1985)
Речта на Стив Джобс от церемонията на завършване на студентите от Университета Станфорд през 2005-та с български субтитри